Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zmuszają nas do zastanowienia się nad wyjątkowymi prezentami dla bliskich. Warto zastanowić się nad podarunkiem, który faktycznie będzie miał wartość dla osoby obdarowanej. Prezenty na Boże Narodzenie w postaci interesującej i niezwykle wciągającej książki to bez wątpienia pomysł, który warto wziąć pod uwagę. Nie ma przecież nic lepszego niż możliwość zagwarantowania bliskim chwil, w których będą mogli zanurzyć się w kompletnie innej rzeczywistości, poszerzając własne horyzonty i zdobywając garść nowych informacji. Jakie książki warto wziąć pod uwagę?

Szarlatan z Syberii

Książka Douglasa Smith’a “Rasputin” to historia niezwykłego na swój sposób człowieka, który miał wpływ na bieg zdarzeń, a według niektórych osób przyczynił się do upadku dynastii Romanowów. Autor w niezwykle szczegółowy sposób opisuje dzieje znanego na całym świecie starca, który nikczemnymi sposobami dostał się na carski dwór, zdobywając największe zaufanie władców ówczesnej Rosji. Siła perswazji Grigorija Rasputina doprowadziła do sytuacji, w której stał się on właściwie prawą ręką Aleksandry i Mikołaja. Rasputin udzielał porad i w podstępny sposób manipulował cesarzową, co zawsze miało związek z osobistymi profitami. Tuż przed wybuchem I Wojny Światowej był przypuszczalnie jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi w kraju, mając jednocześnie pokaźne grono własnych wyznawców, którzy byliby w stanie wiele poświęcić dla “skromnego” człowieka z niewielkiej rosyjskiej wsi Pokrowskoje. Ta fascynująca lektura powstała niejako z potrzeby zrozumienia nie tak dawnej w końcu historii jednego człowieka, który miał stać się jednym z najbardziej wpływowych w całej Rosji.

Historia czekolady

Doskonałą propozycją na prezent świąteczny będzie książka Łukasza Garbala “Wedlowie” Czekoladowe Imperium”. Tym razem przenosimy się do XIX wieku, by zapoznać się z historią jednego z najpopularniejszych producentów czekolady w naszym kraju. Autor zapoznaje czytelnika z pierwotnymi technikami tworzenia rarytasów i historią firmy, która znacząco wyprzedzała swoje czasy. Wnikliwa analiza autora pozwala nam zajrzeć do fabryk, w których powstawały wybitne słodkie dzieła i jednocześnie zapoznać się z sytuacją polityczno-społeczną, która w danych okresach rzutowała na każdego przedsiębiorcę. To niezwykle interesująca lektura, która przenosi nas do innej epoki, pozwala zapoznać się z technologicznymi rozwiązaniami, które w pewien sposób przecierały szlaki innym cukiernikom.